• Ciążą tydzień po tygodniu

  Data: 2010.06.06 | Kategoria: Uncategorized | Tagi:

  TRYMESTR PIERWSZY

  TYDZIEŃ 1

  Trwa ostatnia przed ciążą miesiączka. Następna pojawi się za około rok.

  TYDZIEŃ 2

  Kończy się cykl menstruacyjny, w jajnikach dojrzewają komórki jajowe. Rozpoczyna się owulacja, która trwa tylko kilka dni.

  TYDZIEŃ 3

  Pęka pęcherzyk Graafa i uwalnia dojrzałe jajeczko. Następuje zapłodnienie.

  TYDZIEŃ 4

  Na początku preembrion wygląda jak zbita masa niezróżnicowanych komórek. Odbywa się wędrówka zapłodnionej komórki w jajowodzie i jej kolejne podziały. Zarodek zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy. Powstaje owodnia tworząca zamknięty pęcherzyk z płynem owodniowym, który zapewnia zarodkowi prawidłowy rozwój.

  TYDZIEN 5

  Powstaje zawiązek serca, zaczyna się tworzyć układ krwionośny i nerwowy. Od 21 dnia zaczyna pracę serce. Zarodek ma długość 2,5 mm. Twoja miesiączka opóźnia się a Ty zaczynasz domyślać się, że ktoś zamieszkał w Twoim brzuszku. Pędź do apteki po płytkowy test ciążowy, który można użyć już w dzień spodziewanej miesiączki.

  TYDZIEŃ 6

  Zarodek osiąga długość 6mm, tworzy się pępowina, przez którą dziecko otrzymuje od Ciebie składniki odżywcze oraz tlen a usuwane są produkty przemiany materii. Zarodek posiada już nerki, Wątrobę i przewód pokarmowy. Powstają zawiązki kończyn. To już czas żeby wybrać się do ginekologa.

  TYDZIEŃ 7

  Zarodek mierzy teraz około 8-10 mm. Wykształca się podniebienie, język, części czaszki i żuchwy. Wydłużają się rączki i nóżki mające płetwy z których powstaną dłonie i stopy

  TYDZIEŃ 8

  Zarodek mierzy 15-20mm. Zaczyna tworzyć się ucho zewnętrzne (wewnętrzne jest już rozwinięte), powstaje szkielet chrzęstny.

  TYDZIEŃ 9

  Zarodem mierzy około 30mm. Uszu przesuwają się na boki głowy a oczy na przód. Z pęcherzyków mózgowych tworzą się półkule mózgowe, międzymózgowie oraz tyło mózgowie.

  TYDZIEŃ 10

  Zarodek którego od dziesiątego tygodnia nazywamy płodem mierzy około 30-40mm. Znikają błony między palcami dłoni i stóp. Kończy się okres powstawania narządów od tej chwili będą się tylko rozwijać i doskonalić swe funkcje, spada ryzyko wystąpienia wad wrodzonych.

  TYDZIEŃ 11

  Płód mierzy 50-60mm i waży około 8gram. Głowa dziecka stanowi prawię połowę całego ciała. Wątroba teraz szybko rośnie i wypełnia niemal cała jamę brzuszną. Malec już kopie choć jego ruchy są na razie dla ciebie nieodczuwalne.

  TYDZIEŃ 12

  Płód mierzy ponad 60mm i waży 10-14gram. U dziecka tworzą się odruchy, zaczyna reagować na bodźce zewnętrzne, np. Na mocny dotyk brzucha reaguje gwałtownym ruchem ciała. Pojawiają się zawiązki cebulek włosowych, zaczynają rosnać paznokcie u rąk.

  TYDZIEŃ 13

  Płód mierzy 65-80mm i waży 13-20gram. Zaczynają funkcjonować nerki, mocz z opróżnianego pęcherza wydalany jest to Twojej krwi a następnie filtrowany przez nerki. Dziecko zaczyna połykać wody płodowe.

  TYDZIEŃ 14

  Płód mierzy 80-90mm i waży 25-30gram. Narządy płciowe są już rozwinięte ale trudno rozpoznać płeć. Ciało dziecka staje się wrażliwe na dotyk.

  TRYMESTR DRUGI

  TYDZIEŃ 15

  Płód mierzy 10cm i waży 50gram. Głowa staje się proporcjonalnie mniejsza w stosunku do całego ciała. Dziecko potrafi ssać kciuk, jego ruchy są intensywniejsze. Szybko rośnie ale nie przybiera za wiele na wadze, ponieważ produkuje na razie tylko tkankę brunatną, z której tłuszcz przekształca się bezpośrednio w energię.

  TYDZIEŃ 16

  Płód mierzy 12-13cm i waży 80gram. Ukształtował się nos a ciało zaczyna pokrywać meszek.

  W tym tygodniu możesz zacząć odczuwac pierwsze ruchy dziecka. Zwykle kobiety czują pierwsze ruchy między 16-20 tygodniem ciąży(przy kolejnej ciąży około 2 tygodniu wcześniej).

  TYDZIEŃ 17

  Płód mierzy około 14cm i waży ponad 100gram. Szpik kostny rozpoczyna produkcję krwinek. Serce dziecka bije szybciej niż Twoje, przepompowując na dobę około 30 litrów krwi.

  TYDZIEŃ 18

  Płód mierzy około 16cm i waży 150gram. Nadal intensywnie rozwija się mózg. W badaniu można wykryć ewentualne wady serduszka.

  TYDZIEŃ 19

  Płód mierzy koło 17cm i waży 200gram. Płuca są już niemal wykształcone ale dziecko nie potrafi jeszcze oddychać.

  TYDZIEŃ 20

  Płód mierzy około 18-19cm i waży 250-270gram. Kości zastępują szkielet chrzęstny. Zaczynają pracować gruczoły łojowe.

  TYDZIEŃ 21

  Płód mierzy około 21cm i waży ponad 300gram. Dziecko kołysze się, obraca w okół własnej osi, zgina rączki i nóżki, porusza palcami, dotyka rączkami buzi. Ma już wyznaczoną porę snu i „buszowania” w brzuszku.

  TYDZIEŃ 22

  Płód mierzy około 19-20cm i waży 350-400gram. W tym tygodniu maluszkowi rosną brwi. Do jego uszu docierają już dźwięki, dlatego powinnaś unikać hałasu. Słuchane w tym czasie piosenki mogą uspokajać dziecko po narodzinach.

  TYDZIEŃ 23

  Płód mierzy 21 cm i waży ponad 400gram. Maluszek się powiększa, ale ma jeszcze mało tkanki tłuszczowej co sprawia, że jest chudziutki i pomarszczony. W brzuszku bawi się pępowiną, potrafi wyrażać swoje emocje poprzez ruch energiczny, gwałtowny bądź spokojny, wolny.

  TYDZIEŃ 24

  Płód mierzy około 22-23cm i waży 450-500gram. Rozwijają się naczynia krwionośne płuc, przygotowując je do oddychania po porodzie. Dzieci urodzone w tym czasie maja duże szanse na przeżycie dzięki nowoczesnej aparaturze.

  TYDZIEŃ 25

  Płód mierzy około 24cm i waży 550-700gram. Ciało całkowicie ukształtowanego malca pokrywa maź, która chroni go przed solami mineralnymi obecnymi w wodach płodowych. Obecnie po porodzie dziecko nie jest od razu kąpane, maź zostaje wcierana w skórę.

  TYDZIEŃ 26

  Płód mierzy około 25-26cm i waży 800-900gram. Dzidziuś potrafi już rozpoznawać dźwięki np. głosy rodziców, natomiast głośne nieznane hałasy mogą go wystraszyć.

  TYDZIEŃ 27

  Płód mierzy około 28cm i waży kilogram. Dzidziuś dobrze reaguje już na zmiany światła dochodzące przez brzuch mamy, potrafi także mrugać oczami i wodzić wzrokiem.

  TRYMESTR TRZECI

  TYDZIEŃ 28

  Płód mierzy około 30cm i waży ponad kilogram. Zaczyna kostnieć szkielet a pod skórą gromadzi się tkanka tłuszczowa, dziecko zaczyna się zaokrąglać tak jak Ty.

  TYDZIEŃ 29

  Płód mierzy około 32cm i waży 1200gram. Mózg maleństwa znacznie się powiększa i ma już zwoje i bruzdy. Mózg zaczyna kontrolować i regulować temperaturę.

  TYDZIEŃ 30

  Płód mierzy 34-35cm i wazy około 1350gram. Większość meszku, który do tej pory pokrywał ciało maluszka zaczyna znikać.

  TYDZIEŃ 31

  Płód mierzy 37cm i waży około 1500gram. Mózg rozwija się bardzo szybko a dziecko odbiera już informację za pomocą wszystkich zmysłów. Maluszek może odczuwać ból, reagować na dźwięki i światło. W brzuszku intensywnie kopie i ssie kciuk oraz połyka płyn owodniowy co może powodować czkawkę odczuwaną także przez Ciebie.

  TYDZIEŃ 32

  Płód mierzy około 39cm i waży 1700-1800gram. Płuca maleństwa potrafią się już rozprężać i maja odpowiednią powierzchnie, aby umożliwić oddychanie po narodzinach.

  TYDZIEŃ 33

  Płód mierzy około 41cm i waży 2000gram. Coraz więcej tkanki tłuszczowej gromadzi się pod skóra. Dno macicy sięga klatki piersiowej co może utrudniać oddychanie. Pojawiają się obrzęki, żylaki, bóle pleców oraz mrowienie nóg.

  TYDZIEŃ 34

  Płód mierzy około 43cm i waży 2300gram. Dziecko staje się różowiutkie i nabiera ciała. Wykształcił się już odruch zwężania źrenic pod wpływem światła.

  TYDZIEŃ 35

  Płód mierzy około 45cm i waży 2500gram. Maluch już tylko rośnie i ćwiczyć choć na fikołki i podskoki ma niewiele miejsca. Gromadzi zapasy żelaza i różnych minerałów.

  TYDZIEŃ 36

  Płód mierzy około 47cm i waży 2800gram. Dziecko jest już dojrzałe do porodu. Zanika meszek, który pokrywał całe ciało oraz maź płodowa. Maluch połyka wraz z płynem owodniowym meszek i martwe komórki. Wydali to wszystko w postaci pierwszej kupki tzw smółki.

  TYDZIEŃ 37

  Płód mierzy około 48cm i waży 3100gram. W Twoim brzuszku jest już naprawdę mało miejsca, maluszek rzadziej się porusza. Dwa tygodnie przed porodem dziecko ułoży się główką do kanału a macica obniży się poczujesz wtedy dużą ulgę w oddychaniu.

  TYDZIEŃ 38

  Płód mierzy koło 49cm i waży ponad 3 kilo. Maluch ćwiczy oddychanie poprzez wchłanianie i wydalanie płynu do płuc.

  TYDZIEŃ 39

  Płód mierzy około 50cm i waży 3350gram. Maluszek przygotowuje się do porodu już niedługo odejdą Ci wody płodowe.

  TYDZIEŃ 40

  Płód mierzy około 50cm i waży około 350gram. Dziecko jest już gotowe na przyjście na świat, może jednak zdecydować, że zostanie w brzuszku jeszcze troszkę, choć nie dłużej niż kolejne dwa tygodnie. Jeśli poród nie zacznie się od 42tygodnia należy zgłosić się do szpitala w celu wywołania porodu.